Komórka przedmiotem codziennego użytku

Nastały aktualnie takie czasy iż ludzie w żadne miejsce nie poruszają się bez telefonu. Około dwie dekady temu było to ciągle nie do pomyślenia, gdyby ktokolwiek wtedy oznajmił mi iż za 20 lat komórki będą zauważalne na jakimkolwiek kroku to przypuszczalnie bym mu nie uwierzył. Ja jeszcze pamiętam te pierwsze telefony komórkowe rozmiaru cegłówki, z jakimi chodzili ci wszyscy dorobkiewicze biznesmeni. Nawet jak na rynku pokazała się większa ilość operatorów GSM to ceny aparatów były w dalszym ciągu zbyt duże dla większości Polaków. Zaś co tu dopiero mówić o stawkach za pogaduszki.

Nokia 6150
Nokia 6150 - moja pierwsza komórka
Obecnie operatorzy sieci komórkowych przeganiają się w promocjach, mamy taryfikatory bez ograniczeń, coś co było niewiarygodne pod koniec lat dziewięćdziesiątych kiedy szczytem pragnień było pierwsze 5 niepłatnych sekund rozmowy w Erze. Ludzie podołali podówczas naprawdę stanąć na głowie w zakomunikowaniu tego co pragną powiedzieć. Telefony w widoczny sposób rozróżniały się od siebie, nie tak jak dziś. Dzisiaj jeden aparat od innego różni się względnie wielkością albo kolorem, zaś wtedy dobór pod względem kształtu i funkcji był prawdziwie niesamowity. Felerem było to iż telefon któregokolwiek wytwórcy używało się w ciut odmienny sposób i zmieniając markę potrzeba było się doszczętnie zaadoptować pod względem typu obsługi. Królem komórek i tak była Nokia, która zasypywała nas gradem modeli aparatów, nierzadko o niezmiernie niecodziennych formach.

No a współcześnie w zasadzie posiadamy wybór jedynie między telefonami z Androidem bądź tymi od Apple, na marginesie sprzedaży są też anachroniczne rodzaje telefonów bez dotykowego ekraniku, jakie nabywają obecnie zrazu tylko raczej seniorzy, dla których obsługa nowoczesnych urządzeń z dotykowym ekranem jest nadto zagmatwana. Dookoła obserwujemy ludzi wpatrzonych w telefony, jacy wydają się zupełnie wyobcowani od okalającej rzeczywistości. Komórka w coraz mniejszym szczeblu służy do gadki, zaś w coraz większym jest źródłem rekreacji, tylko że ta rekreacja zastępuje w mierzalny sposób jakiekolwiek relacje interpersonalne. Tego rodzaju to czasów doczekaliśmy.